Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
Přihlášení na kurzy Intelligent Training System

Extrémní zvýšení výkonnosti

Extrémní zvýšení výkonnosti s možným zaměřením na konkrétní sportovní disciplínu

ITS – Intelligent Training System - je založen na efektivním využití prvků a principů funkčního tréninku. Většina tréninkového objemu je však přeorientována na rozvoj tzv. slabých článků funkčního spektra. Ne nadarmo se přece říká, že jste tak silní, jak je silný váš nejslabší článek. A jelikož celková výkonnost organizmu je závislá nejen na jeho aktuálních schopnostech a dovednostech, ale v mnohem větší míře také na schopnostech tyto funkce kombinovat a koordinovat, dokážete si jistě představit, jak ohromných výsledků lze dosáhnout "pouhým" přeprogramováním některých pohybových vzorců. Pro úplné pochopení je třeba také uvést, že klasická posilovna (jakožto kondiční průprava) mnohdy vede naopak k získání špatných pohybových návyků, které jsou téměř nepoužitelné v praxi a vedou spíše k častějším zraněním. V převážné většině případů to bývá přílišnou izolovaností pohybu a především vytržením z kontextu spolupráce s corem - středem těla. Řešení se tedy často skrývá ne ve větším tréninkovém objemu a těžších váhách, ale v úpravě pohybového vzorce, kterým bude tělo daný pohybový  úkol automaticky řešit. A důležitým slovem je zde právě ono slovo automaticky! Nicméně než plně zautomatizovaný pohybový vzorec fungující i za nestandardních podmínek (fyzické vyčerpání, nestabilní pozice či odolávání vnějším silám) není řešením. A věříme, že budete velmi překvapeni, když zjistíte, že jste nemuseli podstoupit tvrdý silový nebo kondiční trénink a přitom se právě vaše silové či dynamické schopnosti, spolu s koordinací, oním přeprogramováním a odstraněním slabých článků funkčního spektra výrazně vylepší.

Zní vám to jako pohádka? Pojďme tedy pro zjednodušení použít přirovnání: naším cílem je vychovat po všech stránkách extrémně fungujícího sportovce - silného, dynamického, obratného a zdravého. Přirovnejme si ho tedy k postavení a naladění extrémně výkonného sportovního automobilu. Budeme od něj také chtít komplexní výkon, který se ve výsledku promítne do skvělého času na závodním okruhu. Naladíme tedy motor například na 700 koní a jdeme na okruh. K našemu zklamání však zjistíme, že auto sice skvěle zrychlí a jede opravdu rychle, ale před první zatáčkou naše sériové brzdy nestihnou auto zpomalit tak, aby bezpečně projelo zatáčku. A na první nerovnosti zase selžou naše sériové tlumiče a pošlou auto mimo trať. A tak dále a tak dále. Prostě zjistíte, že abyste mohli naplno využít obrovský výkon motoru, musíte také všechny ostatní komponenty vyměnit za závodní. Prostě nesmíte nechat na autě žádný slabý článek. Potom teprve bude auto skvěle fungovat jako celek a dorazíte do cíle bez havárie a ve skvělém čase. Pokud to však neuděláte a necháte si na autě nějakou slabinu (sériový díl) budete pravděpodobně bezmocně přihlížet, jak vás předjíždí auto s polovičním výkonem, ale perfektně odladěné a bez slabého článku. A stejné to je s tělesnými schopnostmi vrcholového sportovce.

Za dobu svého působení jsme měli tu čest spolupracovat se spoustou výkonnostních či vrcholových sportovců a je až k nevíře, jak moc "sériových" dílů si někteří z nich na svých "závodních strojích " ponechali. Disponovali například opravdu nadprůměrnou fyzickou kondicí a hrubou silou. Ani jedno však nebyli schopni efektivně převést do praxe při řešení složitějších pohybových úkolů. A dokonce jsme i zažili, že některé testovací pohyby, které řadíme do základního funkčního spektra, nebyli schopni ani při plném soustředění napodobit, natož abychom mohli mluvit o automatické funkci.

Uvedené neduhy se pochopitelně týkají některých sportovních disciplín více a jiných naopak méně. Tradičně dobře vycházejí na školeních funkčního tréninku třeba sportovci z bojových odvětví, gymnasté nebo tanečníci break dance. Aniž jsme si to totiž donedávna uvědomovali, klasické tréninkové postupy v těchto sportech z velké části využívají principů inteligentního využití funkčního tréninku. Ne nadarmo se právě z těchto sportovců stávají nejlepší kaskadéři světa.

Principy ITS se dnes využívají v téměř každém odvětví vrcholového sportu. Čím více je v daný sport zaměřen na řešení technicky složitějších pohybových úkolů, koordinaci a improvizaci, tím markantnější výsledky po zařazení ITS uvidíte. V USA existují velmi drahé a prestižní akademie a tréninkové campy, které se specializují výhradně na ITS. Hlavními hesly jejich programu jsou: extrémní síla a dynamika, maximální agilita a minimální zranitelnost. A jakým sportem jsou tyto akademie nejvíce využívány? Ano, je to americký fotbal. Dvoumetroví chlapi, vážící přes 130 kg, zaběhnou stovku pod 11 vteřin a při testu vertikálního výskoku se dostanou až ke 120 cm.  Při tom všem jsou neuvěřitelně obratní  a - světe div se - téměř nerozbitní! Jen si vzpomeňte, jaké neuvěřitelně tvrdé nárazy a pády jsou schopni (díky perfektním, zautomatizovaným pádovým návykům) přežít. Tito sportovci prostě netolerují slabé články a pro nás jsou velmi dobrou ilustrací možného potenciálu ITS. A k podobným výsledkům jste schopni se díky ITS propracovat i Vy a Vaši svěřenci.