Přejdi na obsah Přejdi na navigaci
Přihlášení na kurzy Intelligent Training System

Funkční trénink

Označení funkční trénink je dnes velmi moderní a bývá neprávem spojováno se spoustou posilovacích směrů či cvičebních pomůcek. Kritéria funkčního tréninku jsou však velmi přísná a proto ne každý „funkční trénink“ je opravdu funkční.

Systém funkčního tréninku je výsledkem dlouholeté spolupráce profesionálních trenérů, fyzioterapeutů a vrcholových sportovců. Základním podnětem byla potřeba vytvoření tréninkového systému zaměřeného na návrat k přirozené – tedy komplexní trénovanosti těla jako globálně fungujícího, nedělitelného systému. Zvláštní důraz byl kladen také na automatickou péči z hlediska prevence svalových dysbalancí.
Systém funkčního tréninku se vyznačuje především společným zapojením většiny svalových skupin se zvláštním zaměřením na centrum těla – core. Centrum těla slouží jako přepojovací stanice mezi horní a dolní polovinou těla a právě na ní tedy záleží, nakolik dokážeme sladit a sčítat výkonnost jednotlivých tělesných segmentů.  Funkční trénink nutí centrum neustále „přepojovat“ tam a zpět a tím dochází nejen k udržení či obnovení funkcí jednotlivých fasciálních řetězců, ale i k rozvoji koordinace a zvýšení efektivity pohybu.

Dalším přínosem dodržování principů funkčního tréninku je garance komplexního a harmonického rozvoje všech základních schopností – tedy statické i dynamické síly, rychlosti, vytrvalosti, reakčních schopností, obratnosti a koordinace pohybu. Obzvláště u jednostranně zatěžujících sportů, jakými jsou například hokej, golf či tenis je velmi rychle patrný kompenzační efekt a logicky navazující významné snížení rizika zranění páteře.

Povědomí o funkčním tréninku je z velké části vytvořeno díky jeho propojení s vrcholovým sportem. Právě novému přístupu k tréninku vděčí sportovci za prodloužení svojí sportovní kariéry za běžné věkové hranice. Obrovskou výhodou tohoto systému je však i fakt, že prvky funkčního tréninku lze zařadit do jakéhokoliv tréninku, včetně toho v domácích podmínkách. Nepotřebujete k tomu velké posilovací stroje. Potřebujete k tomu jen pár přenosných pomůcek a hlavně vědět jak na to.